#009 Zomrieť s nulou (na účte.)
Vitajte v newslettri o tom, ako malé kroky, ktoré menia môj život, môžu zmeniť ten váš.
Peniaze si do hrobu nevezmeš.
Pri počúvaní jedného podcastu som sa dostal k myšlienke „Die with Zero.“ (Zomrieť s nulou.) Knižku s rovnomenným názvom napísal Bill Perkins.
Myšlienka je založená na niekoľkých výskumoch, podľa ktorých ľudia pred smrťou ľutovali približne tieto veci:
Nemali odvahu prežiť život, aký chceli, miesto toho žili život, aký od nich očakávali iní.
Trávili priveľa času prácou a menej s rodinou.
Nemali odvahu vyjadriť svoje pocity.
Nezostali v kontakte s priateľmi.
Nežili šťastný život.
Nikto pred smrťou nespomína aký je hrdý, že zarobil veľa peňazí, ktoré len hromadil a nevyužil. Skôr ľutuje, že nežil naplno. Nesplnil si sny. Premárnil príležitosti, zážitky.
Nikto neľutuje, že pracoval menej. Veď načo umrieť s balíkom peňazí, ak ich na nič nevyužijete. A to aj keď svoju prácu milujete a ste v nej až do smrti.
5 ročnica is back! (a.k.a. Naplánujte si život.)
Naplánovať a rozvrhnúť si koľko peňazí budete potrebovať až do smrti je trošku blbosť, lebo život a plány, to nejde dohromady. Ale môžete urobiť niečo ako plán v hrubých obrysoch a to tak, že zoberiete do úvahy túto jednoduchú grafiku.
Na obrázku vidíme, že v rôznom období života, máte k dispozícii rôzne zdroje.
Preto by ste si plnenie svojich snov mali rozvrhnúť do rôznych období života. Nedáva logiku šetriť si výlet ho Himalájí, či psie záprahy na Aljaške na dôchodok, pretože vaša fyzická kondícia a zdravie nebudú na vašej strane.
Keď ste mladí a plní síl, zas spravidla nemáte peniaze. No keď ste fyzicky najaktívnejší, potrebujete toho najmenej. Čiže si dokážete užiť veľa zážitkov za menej peňazí. Či už je to niekoľkodňové cestovanie vlakom alebo autobusom. Spanie po hosteloch. Stravovanie na pouličnej miestnej kuchyni, alebo mikrokuchyni na ubytovni s párkami a rožkami. Vaša hranica pohodlia pod ktorú nepôjdete je rozhodne nižšia ako po štyridsiatke, keď netúžite zdieľať miestnosť na spanie s desiatimi Poliakmi, či Aziatmi a v spoločnej sprche nechcete natrafiť na nemeckého dôchodcu.
Robte veci vtedy, keď na to máte silu a peniaze míňajte v pravý čas.
Sny a túžby, ktoré si nevyžadujú veľkú fyzickú námahu, by ste si mali nechať na koniec a tie, ktoré fyzickú kondíciu vyžadujú, by mali byť na začiatku vášho života. Respektíve na začiatku rebríčka vášho plnenia snov.
Zároveň si môžete vyrátať koľko vaše sny stoja a naplánovať si túto položku do rodinného rozpočtu. Postačí pero a papier. A niekoľko kategórií podľa ktorých by ste ich mohli rozdeliť.
Čo by ste chceli zažiť, vyskúšať, navštíviť? Bude to jednorazová záležitosť, alebo to chcete zažiť opakovane?
Sú tie zážitky malé, alebo veľké?
Lacné, alebo drahé?
Zanechajú vo vás spomienky, ktoré neskôr oceníte?
Rozpracujte si, koľko budete potrebovať peňazí v jednotlivých etapách vášho života. Nielen na vaše sny, ale aj na bežný život. Pretože v rôznych obdobiach života míňate peniaze rôzne.
Šetrite si na dôchodok vs. Na dôchodku nebudete potrebovať toľko peňazí, ako si myslíte.
Michael Stein vo svojej knihe The Prosperous Retirement spopularizoval koncept troch stupňov života na dôchodku.
Go-Go. Prvé – aktívne – roky dôchodku. Máte skúsenosti, chuť užívať si život. Máte peniaze. A konečne máte čas. Užívate si ho s rodinou. Cestujete. Objavujete nové zážitky. Máte nové koníčky.
Slow-Go. Prichádzajú neskôr. Cítite, že fyzických síl ubúda. Splnili ste si veľa zo svojho zoznamu prianí. Váš život sa spomaľuje. Rovnako ako sa znižujú vaše výdavky.
No-Go. Ako vypovedá názov. Váš zdravotný stav vám zabraňuje žiť plnohodnotný aktívny život. Najhlavnejším finančným výdavkom sa stane zdravotná starostlivosť.
Z tejto myšlienky vyplýva, že keď konečne dosiahnete vytúžený dôchodok, nemali by ste sa báť využiť väčšiu časť vašich našetrených peňazí v prvej, resp. dvoch tretinách vášho života na dôchodku.
A čo naše deti?
Bill Perkins sa pozerá na koncept zachovať nejaké dedičstvo deťom z iného uhla pohľadu. Väčšina ľudí umiera vo veku, keď ich deti samé prichádzajú do dôchodkového veku. Preto predstava, že vašou smrťou a vybudovaným majetkom pomôžete tridsiatnikom pri výdavkoch spojených so zakladaním rodiny je mylné.
V skutočnosti by ste svoje deti mali podporovať počas ich života. Kým sú menší dopriať im spoločné zážitky na ktoré môžu spomínať celý život. Neskôr im pomôcť s hypotékou a tráviť čas s vnúčatami.
Vaše deti nepotrebujú, aby ste im po smrti odkázali balík peňazí. Potrebujú, aby ste s nimi boli počas ich života.
Som pozadu.
Len pred nejakými osemnástimi mesiacmi som naskočil na svoju cestu k FIRE, pretože ten koncept ma očaril. Mám skoro štyridsať rokov a prácu v ktorej nezarábam tisíce. To znamená, že s mojimi investíciami a budovaním majetku som pozadu o minimálne desať-pätnásť rokov a takú tú klasickú finančnú nezávislosť (alebo to, čo si pod tým väčšina ľudí predstavuje) s cestovaním po celom svete bez pozerania na to, čo to stojí, zrejme nedosiahnem.
V spojení s minimalizmom pre mňa, ale nie je bolestivé nemíňať na veci, ktoré by sa len kopili v byte a miesto toho peniaze investovať do života v budúcnosti. Vidím tam benefity, ktoré mi tie peniaze poskytnú. Dostanem čas, ktorý budem môcť tráviť tak, ako chcem, bez toho, aby som sa bál, že nebudem mať čo jesť, či kde bývať.
Koncept umrieť s nulou na konte a takpovediac všetky peniaze preflákať počas života sa s konceptom budovania rodinného majetku a jeho následného čerpania spôsobom, keď vyberám len výnosy (hashtag 4%, Trinity study) doslova bije.
Cieľová skupina.
No v prvom rade Bill Perkins je milionár. Jeho kniha je primárne určená pre ľudí, ktorí si šetria na dôchodok alebo ho majú zabezpečený už teraz. Tiež sa zdá, akoby jeho publikum tvorila vyššia stredná vrstva, poprípade ľudia, ktorí žijú len prácou a peniaze hromadia len pre peniaze.
Nie je určená pre ľudí, (ako v tomto momente ja :)) ktorí nemajú veľké úspory, finančnú rezervu, alebo s peniazmi ledva vyjdú.
Napriek tomu som si z tohto konceptu dokázal vybrať niečo. (Aj keď musím priznať, že vďaka minimalizmu a tiež nejakej tej logike, som to mal takto naplánované už predtým.)
Výskumy ukazujú, že míňanie peňazí na zážitky nám prináša viac radosti ako na materiálne veci.
Som vo veku, keď je najlepšie obdobie na plnenie snov. Medzi štyridsiatkou a šesťdesiatkou máte dostatok síl, skúseností a väčšinou viete, čo chcete. Tiež by ste mali mať vybudovaný nejaký majetok.
V tomto poslednom som pozadu a možno je vďaka vysokým cenám nehnuteľností a splácaním hypotéky, (alebo jednoducho preto, že investovanie u nás nemá takú tradíciu ako na západe,) pozadu aj mnoho z vás. Svoje zážitky ste odsúvali na neskôr, keď bude viac peňazí, deti staršie. Čokoľvek. Veď už len desať, sedem, päť rokov.
Minimalizmus ľuďom ukazuje, že by sa mali sústrediť na veci, ktoré im spôsobujú radosť a majú pre nich význam. Všetko ostatné môže ísť bokom.
Čo som si z konceptu zomrieť s nulou vybral?
Chcem byť viac s rodinou a mať s ňou viac spoločných zážitkov. Všetci chceme viac cestovať. (Nemám na to vybudovaný rozpočet, ale vďaka pandémii a nemožnosti cestovania mám čas vybudovať si ho.)
Počas prvých rokov dôchodku, by mal paradoxne môj príjem ešte o niečo stúpnuť, pretože už predtým sa chystám žiť vďaka pasívnemu príjmu. Keď k tomu pripočítam dôchodok z 2. piliera a od štátu. Moje Go-Go roky sa chystám využiť na plno.
Čo by ste si z tejto myšlienky mohli zobrať, ak ste mladší?
Môžete viac riskovať. S prácou, peniazmi. Môžete robiť prácu, ktorú túžite robiť aj keď to nemusí dopadnú dobre. Nemusíte sa rovno zamestnať v robote, ktorú nenávidíte a budete nenávidieť ešte desať rokov, len preto, že tam dostanete peniaze.
Práve v mladom veku bez rodiny a veľkej zodpovednosti si môžete dovoliť riskovať a plniť si sny, ktoré neskôr nebudú možné.
Kto si skúsi maľovať portréty na námestí, alebo cestovať po svete, živiť sa krátkodobými brigádami a spávať u kamarátov, či v hosteloch, keď má ženu, deti a hypotéku?
Život nie je nekonečný. Svoje sny by ste nemali odkladať na čas, keď si ich starí a chorí nebudete môcť užiť, len preto, že je u nás zvykom užívať si až na dôchodku.
Čím skôr začnete šetriť na dôchodok, tým menšiu sumu bude potrebné si odkladať a tým viac peňazí vám zostane na plnenie vašich snov.
Chce to len papier, pero a plán. Zbaviť sa brzdy toho, čo od vás čakajú ostatní a skúsiť žiť život, aký chcete vy. Tak aby ste na konci mohli povedať, že ste prežili šťastný život.
Veci, ktoré ma zaujali:
YT VIDEO
Bol koniec apríla 2020. Lockdown. Bol to tento webinár, ktorý mi ukázal prečo sa vlastne buduje nejaký majetok a ako sa efektívne čerpajú výnosy. Tu som si zamiloval koncept FIRE. Juraj Hrbatý a jeho webinár o finančnej slobode.
VÝROK
“Naučiť sa ignorovať veci je jednou z najlepších ciest k dosiahnutiu vnútorného pokoja.”
Robert J. Sawyer
Želám vám skvelý týždeň a hlavne zážitkujte! (Dobre, také slovo nie je, ale mohlo by byť)
Kenji
Viem, že odoberanie newslettra je veľká vec, pretože nikto netúži, aby mu niečo, čo sa nechystá otvoriť, plnilo spam. No ak si myslíte, že pár malých krokov novým smerom môže byť niečo pre vás, vyskúšajte. Priamo tu.
A ak sa vám to celé páči až tak, že to o tom chcete povedať svojim priateľom o ktorých viete, že toto je niečo pre nich urobte tak, alebo to jednoducho zdieľajte ďalej.
A ak sa vám páči konkrétne tento a chcete ho zdieľať, môžete využiť tento link.
Sociálne siete tu: