#011 Je možné spomaliť čas?
Vitajte v newslettri o tom, ako malé kroky, ktoré menia môj život, môžu zmeniť ten váš.
Asi to poznáte. Ešte včera ste si spisovali novoročné predsavzatia a plány na nový rok a zrazu zistíte, že o mesiac sú tu Vianoce a vy ešte netušíte, čo komu kúpite.
A kam zmizla letná dovolenka? Bola tohto roku vôbec?
Môžeme si kúpiť viac času?
A nie je čas len sociálny konštrukt ktorým nás chcú... kecám :)
Či už budeme pozerať na atómové hodiny, rátať východy a západy slnka, alebo len ročné obdobia, to čo nezmeníme je, že ľudia starnú.
Vďaka stále sa zlepšujúcej zdravotnej starostlivosti a výdobytkom modernej techniky sa dožívame dlhšieho veku ako naši predkovia a tým pádom získavame viac času na život.
Kým pred dvesto rokmi sa ľudia dožili priemerne okolo štyridsať rokov, dnes sa blížime k dvojnásobku tohto čísla. Dvojnásobku! Napriek tomu sa zdá, že nám život uniká pomedzi prsty.
Je to len pocit, alebo?
Prečo sme sa ako deti nevedeli dočkať Vianoc a mesiac nám pripadal ako celá večnosť? Prečo sa nám dvojhodinový výlet do vedľajšieho kúpeľného mestečka na medokýš menil na víkendové dobrodružstvo?
Dnes? Celý týždeň sa neviete dočkať víkendu a zrazu si uvedomíte, že je nedeľa večer. Kam ten prekliaty čas mizne?
Nikam. Zmenilo sa len naše vnímanie času.
Zrýchlené vnímanie času počas starnutia.
Robert Lemlich z univerzity v Cincinnati prišiel s teóriou založenou na hypotéze, že subjektívne vnímanie intervalu reálneho času klesá v matematickom pomere k celkovému už prežitému času.
1 rok je pre 4 ročné dieťa len 25% doposiaľ prežitého života.
1 rok pre 40 ročného človeka tvorí však len 2,5% prežitého života.
Z tejto teórie teda vyplýva, že štyridsiatnikovi sa zdá jeden rok kratší, ako mladšiemu.
Tuhľa v infografike.
Ako spomaliť naše vnímanie času. A dá sa to vôbec?
Čas plynie stále rovnako. Či sme deti, či dospelí. Jediné, čo sa mení je naše vnímanie času.
Neurovedec a úspešný autor David Eagleman robil množstvo výskumov v ktorých zisťoval, aké faktory ovplyvňujú naše vnímanie času. Jeden z tých najhlavnejších sú nové zážitky.
Predstavte si mozog ako operačnú pamäť počítača. Váš systém si do koláčikov operačnej pamäte ukladá informácie, takže veci, ktoré potrebujete pravidelne sa zobrazujú rýchlejšie.
No k tým novým si musí nájsť cestu. Preskúmať, vyhodnotiť a uložiť na ďalšie použitie. Tým, že ich spracováva dlhšie, stávajú sa nové zážitky zapamätateľnejšími.
Preto sa nám zdá, že leto trvalo v detstve ako dva roky prázdnin. Naučiť sa bicyklovať, plávať, hrať nové hry, ísť k starým rodičom na dedinu a spoznávať nových kamarátov. Neustále sme zažívali niečo nové.
A náš mozog to všetko zaznamenával vo vysokom rozlíšení.
Nemám recept na dlhší život.
( Ale viem, ako presvedčiť váš mozog, že si bude myslieť, že žijete dlhšie.)
#1 Prineste nové zážitky so svojich životov.
Možno sa to trochu bije s mojim predošlým newslettrom, kde som vychvaľoval prínos rutiny a automatizácie pri bežných dennodenných činnostiach. (Automatizácia nám poskytovala viac času pre skutočne hlbokú prácu.)
Negatívum. Keď chodíte do práce stále tou istou trasou. Vo fitku cvičíte stále tie isté cviky. Stretávate sa stále s tých istých ľudí. Nedostáva sa vášmu mozgu rozptýlenie, aké potrebuje.
Čo s tým?
Ako vo všetkom. Nájdite balans. Automatizujte nezaujímavé činnosti a nevykladajte na ne zbytočnú energiu. Venujte sa veciam, ktoré vám prinášajú zážitok. Či už je nový, alebo je to len činnosť, ktorú máte radi a ktorá vás napĺňa.
No existujú aj drobnosti, ktoré môžete zmeniť. Vyskúšajte inú trasu z práce domov. Iné uličky mesta k zastávke MHD. Vyskúšajte novú kaviareň miesto tej, kde chodíte roky. Objednajte si miesto skvelého burgra parádne thajské jedlo. Objavte nové miesta vo vašom rodnom meste.
Pre NEintrovertov to môže byť spoločnosť nových ľudí. Málokto si to uvedomuje, ale rozhovor s novými ľuďmi nás núti byť v strehu. Pokúšate sa zapamätať si nové mená. Všímate si reč tela. Snažíte sa odhaliť, či povedané bolo myslené sarkasticky, či vážne.
Nie ako keď kamaráti po stýkrát uvažujú, ako sa mohli toľkí zmestiť do miniatúrnej krčmy Jugo s pôdorysom 3x3 metre.
#2 Všímajte si.
Medzi premietaním o veciach, ktoré sme mohli urobiť a neurobili a trápením sa nad budúcnosťou si môžeme nájsť čas a vnímať súčasnosť.
Keď spomalíme a skúsime objaviť zaujímavé a očarujúce veci v každodenných zážitkoch, spomalíme aj naše vnímanie času.
Len tak sa zastaviť a užiť si nádhernú farbu okolia počas zlatej hodinky. Kašľať na to ako na vás pozerajú náhliaci sa ľudia, zatiaľ čo vy z dvoch metrov sledujete veveričku, ktorá hľadá niečo pod zub. Je samozrejmé, že po príchode z práce vás čaká druhá šichta v podobe starostlivosti o domácnosť. Napriek tomu si dajte päť minút. Uvarte si horúci čaj. Zapnite radiátor. Oprite sa o parapetnú dosku a sledujte padajúce dažďové kvapky počas pochmúrneho dňa.
Večera. Vysávanie. Domáce úlohy, alebo nová epizóda New Amsterdam tých pár minút počkajú.
#3 Napredujte k svojim cieľom.
Je jedno či chodíte na tanečné hodiny, budujete kondičku, učíte sa upravovať fotky v počítači, alebo sa venujete osobným financiám. Váš pokrok na tejto ceste mení aj vaše vnímanie času.
Dan Zilberman z Wharton school univerzity v Pennsylvánii vypracoval štúdiu, ktorá sa zamerala na to ako respondenti vnímajú čas od oznámenia rezonujúcich správ.
Vyšlo z nej, že priemerne ľudia podcenili vnímanie času o tri mesiace. Ale tiež to, že pokiaľ ľudia zaznamenávali menšie udalosti, ktoré k tým rezonujúcim viedli, zdalo sa im, že času prešlo viac.
Malé kroky, ktoré nás posúvajú k veľkým zmenám v živote vytvárajú v mozgu check pointy ku ktorým sa vraciame.
Zostáva mi 1768 týždňov života.
(Ak budem mať šťastie a dožijem sa aspoň priemeru.)
Na Slovensku sa ženy dožívajú priemerne 80 rokov a muži necelých 74. Pre človeka na prahu štyridsiatky desivý údaj. Ešte desivejšie je zistenie, že v zdraví sa dožívajú len okolo 57 rokov a muži ešte o kúsok menej.
Keď to rozmeníme na týždne je to ešte horšie. Ak to vezmem priemerom, zostáva mi 1768 týždňov života, no v relatívnom zdraví len 884.
To číslo ma trochu vydesilo. Zvlášť, keď to, že roky letia vidím skôr na deťoch ako na sebe.
884 týždňov v relatívnom zdraví.
Náš čas nie je neobmedzený a ak sa vám zdá, že vám v poslednej dobe uniká pomedzi prsty, možno je čas s tým niečo urobiť. Je čas na...
Nové zážitky, ktoré ma budú napĺňať.
Pomalosť a všímavosť do každodenného života.
Oslava drobných úspechov na ceste k mojim cieľom.
Veci, ktoré ma zaujali:
YT VIDEO
Máte problémy s prokrastináciou? Viete prečo vzniká? A hlavne o tom ako ju prekonať Ali Abdaal.
VÝROK
“Jedného dňa” je choroba, ktorá pochová vaše sny.“
Timothy Ferriss, Čtyřhodinový pracovní týden
ÚČET TÝŽDŇA
22,50 za objednávku thajského jedla. Som skôr typ, ktorý varí doma, ale raz za čas sa vyskytne príležitosť, že si jedlo objednáme domov. V thajskom jedle nie som práve zbehlý, ale v Dakuthai som zatiaľ jedol to najchutnejšie ever.
A keď dcéra zahlási, že si vďaka tomu pripadá ako v Teórii veľkého tresku, čo viac si želať :)
Želám vám skvelý týždeň a hlavne - skúste každý deň niečo nové.
Kenji
Viem, že odoberanie newslettra je veľká vec, pretože nikto netúži, aby mu niečo, čo sa nechystá otvoriť, plnilo spam. No ak si myslíte, že pár malých krokov novým smerom môže byť niečo pre vás, vyskúšajte. Priamo tu.
A ak sa vám to celé páči až tak, že to o tom chcete povedať svojim priateľom o ktorých viete, že toto je niečo pre nich urobte tak, alebo to jednoducho zdieľajte ďalej.
A ak sa vám páči konkrétne tento a chcete ho zdieľať, môžete využiť tento link.
Sociálne siete tu: