#020 UROBTE TO ZLE
Vitajte v newslettri o tom, ako malé kroky, ktoré menia môj život, môžu zmeniť ten váš.
Prokrastinácia
Prečo odkladáme veci na neskôr aj keď vieme, že nerobíme dobre?
Je to preto, že náš mozog má rád pohodu. Nestojí o nervy, stres či zbytočný rozruch. Preto nás nabáda k tomu, aby sme sa týmto nepríjemným činnostiam vyhli. Síce vieme, že to nevyrieši žiadny problém, ale napriek tomu to robíme. Krátkodobo to samozrejme funguje. Teraz, dnes, nám je dobre, ale dlhodobo to samozrejme fungovať nemôže.
Zajtra.
Stáva sa mi to dosť často. Sedím pred počítačom s cieľom napísať nový newsletter, alebo pokračovať v písaní knihy, ale moja pozornosť často uteká k rušivým vplyvom sociálnych sietí, veciam, ktoré je treba spraviť v domácnosti, alebo novej epizóde obľúbeného seriálu.
Často si hovorím, že za chvíľu príde domov zvyšok rodiny a už sa mi neoplatí začínať niečo na hodinu, polhodinu, dvadsať minút a nakoniec sú tu. Sľúbim si, že sa do písania pustím zajtra.
Myslím si, že zajtra budem mať viac času, lepšiu náladu, vypnem ten Facebook, ale pravdou je, že nakoniec budem rovnako rozptýlený a nútený do nepohody, ako dnes.
Riešenie.
Keď si uvedomíte, že zajtra to lepšie nebude, že podmienky sa zázračne nezmenia a váš mozog nebude pracovať inak, môžete rovno začať hneď teraz.
Poznanie toho, že vieme ako náš mozog pracuje, by nás mohlo naštartovať k zmene. Mozog sa bude chvíľu brániť, ale my o tom vieme, takže ho môžeme trochu oklamať.
Urob to zle.
Napíšem dva odstavce a mám pocit, že je to tliachanie o ničom. Škrtnem. Začnem inak. Škrtnem. Sedím pred prázdnym displejom a čakám. Nakoniec zisťujem, že má ísť Vlhová, tak zapínam telku a k písaniu sa už nevrátim.
Keď si pripustíme, že to, čo máme urobiť, môžeme urobiť aj zle, resp. nedokonale, zmeníme frustráciu za nadšenie. Nadšenie z toho, že text na obrazovke pribúda. Zrazu po dvoch napísaných stranách vidíme, že tam sú síce pasáže, ktoré pôjdu preč, ale zároveň je tam dosť zaujímavého obsahu.
Všeobecne sa dá povedať, že tieto zlé pokusy, ktoré necháme plynúť nie sú vôbec tak zlé. Zároveň sa vám pri nich zlepší nálada a miesto hľadania výhovoriek sa skôr pustíte do práce.
A moje obľúbené pravidlo 5 minút.
Veľmi jednoduché pri akejkoľvek činnosti do ktorej sa vám nechce. Nemáte čas, neoplatí sa to, čo za 5 minút. Kašlite na váš mozog, ktorý z pohodlnosti sabotuje akúkoľvek prácu.
Nastavte si 5 minút, sľúbte si, že budete pracovať 5 minút a robte. Je viac ako isté, že budík zaklapnete a budete pokračovať v rozrobenej práci, pretože dokážete presvedčiť mozog, že to vôbec nie je tak strašné.
Takže, začnite hneď priatelia.
Veci, ktoré ma zaujali:
YT VIDEO
Ali Abdaal o knihe Psychológia peňazí a čo si z nej odniesol. Túto knihu som vám už spomínal a je to jedna z mojich najobľúbenejších kníh o peniazoch. Ak ste ju stále nečítali a máte pocit, že nepotrebujete, lebo o peniazoch a správaní viete všetko, tak si pozrite aspoň toto video. Niekedy stojí za to, si veci pripomenúť.
KNIHA
Ako ihneď zmeniť náladu od výskumníčky Cambridgeskej univerzity Dr. Olivie Remes. Na knihe oceňujem, že nie je zbytočne rozvláčna (väčšinou, niekedy by sa ubrať dalo) a ponúka dobré tipy a triky ako si poradiť z rôznymi situáciami v živote, či už je to úzkosť, nedostatok motivácie, alebo keď ste na dne.
Minimálne za prelistovanie obsahu a následného vybratie kapitol, ktoré vám môžu niečo dať, to stojí.
Nadšený minimalista vo mne hovorí:
Navštívte najbližšiu knižnicu a spýtajte sa na knižku. (Hovorí minimalista.)
Navštívte najbližšie kníhkupectvo a kúpte si ju. (Hovorí kníhkupec.)
Navštívte online kníhkupectvo kliknutím na affiliate link a kúpte si ju tak. (Hovorí kreatívny autor.)
Želám vám skvelý týždeň a hlavne nebojte sa urobiť to zle.
Kenji
Viete ako to chodí. Ak sa vám newsletter páči a s predstavou, že vám niečo takéto pristane v schránke každý týždeň ste o.k. klikajte sem.
A ak sa vám to celé páči až tak, že to o tom chcete povedať svojim priateľom o ktorých viete, že toto je niečo pre nich, tak zdieľajte tu.
A ak sa vám páčil konkrétne tento diel newslettera, tak tu.
Sociálne siete tu: