#023 Život je neustále sa meniaca situácia
Vitajte v newslettri o tom, ako malé kroky, ktoré menia môj život, môžu zmeniť ten váš.
Človek má svoje plány a potom je tu ešte život.
Niežeby som dúfal, že po dvoch rokoch boja s pandémiou covidu si konečne trochu vydýchnem a skúsim dostať život do normálnosti, ale to by sa súdruh od vedľa nesmel odhodlať k znovu obrodeniu Sovietskeho zväzu.
Priznám sa. Vojna bola doteraz vždy len niečo vzdialené. (Geograficky.) No v ráno keď ma žena zobudila s tým, že Putin napadol Ukrajinu sa mnohé zmenilo. Pre Ukrajincov viac ako pre mňa osobne, ale aj tak.
Posledný mesiac som riešil také obyčajné veci.
Postupné sa zbavovanie nepotrebných vecí v rámci jarného upratovania.
Vyriešenie úrokových sadzieb na hypotéke, pretože mi končí fix.
Primerané rozvrhnutie mojich financií.
Miesto toho riešim, či mám správne nastavené priority a či som pripravený na život, ktorý je sledom neustále sa meniacich situácií.
Odpoveď je jednoduchá. Nie a nie.
Čo som zanedbával.
Keď sa vám v noci pri posteli zjaví vaše ja o tridsať rokov staršie a povie vám, aby ste si začali šetriť peniaze už v dvadsiatke, poslúchnite ho.
Čo sa zmenilo.
Kúpa, alebo prerábka bytu? Auto? Dovolenka?
Nikdy sa nevystrieľajte z peňazí až na nulu, ako sa to podarilo mne.
Finančnú rezervu som si začal budovať neskoro a navyše nebola ani v dostatočnej výške. Od prvého lockdownu v roku 2020 som to drasticky zmenil. Môj nie až tak vysoký príjem mi nedovoľuje našetriť si na svoje ciele v priebehu pár mesiacov, no začal som postupne menšími čiastkami a aj to je lepšie ako nič.
Každopádne kvôli malej zmene v mojom pláne pri poklese trhov, kedy som čiastku, ktorá mala ísť na finančnú rezervu zainvestoval, teraz musím prioritne doplniť Finančnú rezervu.
Putinova vojna.
V hlave to mám nastavené tak, že sa bez dostatočnej finančnej rezervy necítim komfortne. Vojna na Ukrajine ukázala, že tento pocit nie je neoprávnený.
Preto do budúcnosti viem, že peniaze tvoriace moju železnú rezervu už nikdy nepoužijem na doinvestovanie pri poklese trhov.
Miesto toho si radšej odkladám osobitnú časť do C(r)ashu a na rezervu už nikdy nesiahnem.
Zle alokovaný majetok.
Väčšinu môjho majetku tvorí byt v ktorom bývam. Čiže to nie je ani investičná nehnuteľnosť, no v prípade potreby ho môžem predať, ísť niekam kde je lacnejšie. alebo začať niekde úplne inde.
(Neskôr k moru, ale dožijem sa toho vôbec?)
Vojnový konflikt.
V prípade vojnového konfliktu mi je však osobné vlastníctvo bytu skoro na nič. Keď sa strieľa v uliciach, alebo vybuchujú bomby, nikto nič nekúpi. Peniaze uložené v nehnuteľnosti v tom prípade rýchlo strácajú hodnotu a navyše nemajú žiadnu likviditu.
Tu sa natíska myšlienka, ktorú som riešil pred časom a to, či sa viac oplatí bývať vo vlastnom, alebo v podnájme. Aj keď na Slovensku, kde prakticky neexistuje systém nájomných bytom a nájmy sa vyrovnajú splátkam za hypotéku hovoria čísla jednoznačne v prospech vlastníctva, tak na druhej strane v prípade fungujúceho trhu s nájomnými bytmi, môže byť táto flexibilita zbalenia sa a úniku veľkou výhodou, ktorú treba brať na vedomie.
Ako sa zbalíte do jedného kufra a opustíte celý váš život a všetky vaše spomienky a veci verzus nájomný byt, ktorý nie je váš a do ktorého ste nevrazili celý svoj život?
Minimalizmus a jeho výhoda.
Čím menej vecí. Tým menej rozhodovania. Tým menej emócií pri balení toho naozaj dôležitého.
Prestaňme milovať veci, začnime milovať ľudí, ktorí sú s nami a momenty, ktoré nám robia radosť.
Čo taký knihomoľ, ktorý opúšťa svoju knižnicu, ktorú budoval desiatky rokov verzus stovky kníh v Kindle. Ale elektronické knihy nevoňajú.
Poviem vám, robím v kníhkupectve šesť rokov a z tohto som už dávno vyliečený :)
Zbaliť sa dvoch kufrov.
Od ranného detstva som pri sledovaní špionážnych filmov obdivoval operatívcov, ktorí prišli do nejakého bytu a zo skrine vytiahli tašku, kde mali všetko na to, aby mohli v priebehu minúty opustiť mesto.
Táto batožina sa inak volá Bug out bag, alebo aj evakuačná batožina. Existuje nejaký základný rámec, čo by mala obsahovať, (stačí použiť google,) ale všetci, ktorých rady som na túto tému absorboval sa zhodli, že si ju musíte prispôsobiť na svoju situáciu.
Každopádne o takejto batožine básnim už roky, ale nikdy som sa k nej nedostal, myslím, že teraz nastal čas, aby sa moja prepperská časť prebudila a začala na nej pracovať.
Viac na túto tému TU.
Prečo je lepšie mať majetok ako nemať?
Majte dostatočný majetok, ktorý je likvidný. To znamená, že sa k nemu viete v prípade potreby dostať relatívne rýchlo.
Rozhodol som sa, že menšiu časť hotovosti budem držať doma. Skutočné bankovky. V prípade chaosu, výpadku bankových služieb a podobne.
Ďalšia bude na podúčtoch účtov. Platobné karty sú dnes vo väčšine prípadov medzinárodné, takže aj v prípade úteku do zahraničia ich budete môcť použiť.
(Za predpokladu, že to vaša banka v čase vojny dovolí.)
A potom sú tu investície. Napriek tomu, že je teraz na trhoch dosť vysoká volatilita, tak dobre diverzifikované portfólio dokáže ustáť mnohé. Navyše čo sa týka svetových trhov, tak tie v dlhodobom horizonte rastú.
O tom, čo pre investície znamená invázia Ruska na Ukrajinu hovoria vo Finaxe tu.
Ako môžeme pomôcť ľuďom, ktorých Putinova invázia na Ukrajinu zasiahla?
Na dodávky zbraní, či uvalenie sankcií sú tu vlády jednotlivých krajín.
My, ako obyčajní ľudia (Nie Matovič) môžeme pomôcť tak, že jednak nebudeme šíriť proputinovskú propagandu a rôzne dezinformačné weby, ktoré sa nám pokúšajú nanútiť tézu, že USA zabíja už 8 rokov Rusov na Donbase a že Európska Únia chce napadnúť Rusko, a že Putin nemá inú možnosť ako na nás namieriť jadrové zbrane.
V druhom rade môžeme prispieť podľa našich možností. Či je to konkrétnymi vecami, ktoré jednotlivé charitatívne organizácie v ten ktorý moment potrebujú, alebo peniazmi, ktoré tieto organizácie použijú presne na to, čo je teraz potrebné.
Lebo zbaviť sa starého oblečenia je síce super, ale keď ho nikto nepotrebuje, lebo sú potrebné spacáky alebo plynové variče, tak sa to míňa účinkom.
Dajte si tiež pozor na rôzne pochybné zbierky, pretože ako pri všetkých nešťastiach aj tu sa objaví niekto, kto to zneužije a pokúsi sa zbohatnúť na úkor vašej šľachetnosti.
Preverujte, alebo prispejte cez organizácie, ktoré poznáte.
Ja už roky podporujem Človek v ohrození, takže moja voľba je jasná, ale sú desiatky organizácií, ktoré to robia dobre a pokojne si zvoľte tú, ktoré poznáte.
A ako to máte vy? Donútil vás vojnový konflikt na Ukrajine zmeniť niečo vo svojom bežnom živote? Zmenilo sa vaše uvažovanie o rezerve, majetku, či nebodaj množstva vecí, ktoré vlastníte?
Pokojne napíšte. Rád sa nechám inšpirovať.
Želám vám veľa síl a ľuďom na Ukrajine obzvlášť.
Kenji
Viem, že odoberanie newslettra je veľká vec, pretože nikto netúži, aby mu niečo, čo sa nechystá otvoriť, plnilo spam. No ak si myslíte, že pár malých krokov novým smerom môže byť niečo pre vás, vyskúšajte. Priamo tu.
A ak sa vám to celé páči až tak, že to o tom chcete povedať svojim priateľom o ktorých viete, že toto je niečo pre nich urobte tak, alebo to jednoducho zdieľajte ďalej.
A ak sa vám páči konkrétne tento a chcete ho zdieľať, môžete využiť tento link.
Sociálne siete tu: